9 bin kelimelik komşuluk9 bin kelimelik komşuluk

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, toplumların önem verdikleri alanlarda daha çok sözcük türettiklerini, Türkçe’de ise akrabalık ilişkilerine büyük önem verildiğini belirtti.

Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, toplumların önem verdikleri alanlarda daha çok sözcük türettiklerini, Türkçe’de ise akrabalık ilişkilerine büyük önem verildiğini belirtti.

Prof. Dr. Akalın, ”Dünya üzerinde, Türkçe’deki akrabalığı tanımlamak üzere kullanılan sözcük sayısı kadar bile sözcüğü bulunmayan milletler var” dedi. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Kulübü’nün Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlediği konferansta konuşan Prof. Dr. Akalın, bugün günlük hayatta kullanılan kelimelerin birçoğunun Mustafa Kemal Atatürk Sayesinde dile kazandırıldığını söyledi.

Atatürk’ün 1932 yılından itibaren er, erbaş, subay gibi askerlik terimleri türettiğini belirten Prof. Dr. Akalın, Büyük Önder’in 1937 yılında da geometri ve matematik terimlerini Türk diline çevirdiğini ifade etti. Prof. Dr. Akalın, ”Atatürk sayesinde, (Bir müsellesin mesaha-i sathiyesi, kaidesiyle irtifaının hasıl-ı darbının nasfına müsavidir) ifadesi, (Bir üçgenin alanı, tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir) haline geldi” diye konuştu.

Dilin, bilim dili olarak genişlemesinin, o toplumda bu konuda yapılan çalışmalarla mümkün olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Akalın, Türkçe’nin dünya üzerinde gelişmeye en açık dil olduğunu söyledi. Türkçe’nin köklü bir dil olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Akalın, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkçe’nin başlangıcı, tarihin karanlık dönemlerine dayanır. Yapılan araştırmalar, Sümerce’de, Türkçe kökenli 168 kelime bulunduğunu ortaya çıkardı. Bu sonuç da Türkçe’nin yaşını göstermesi açısından önemlidir.

Bugün yeryüzünde Sümer dili veya toplumu kalmamışken, Türkçe ve Türk toplumu halen ayakta. Bu da dili güçlü milletlerin her açıdan güçlü olduğunun göstergesidir.” Türkçe’nin gücünün yaygınlığından geldiğine işaret eden Prof. Dr. Akalın, dünyada en çok konuşulan dilin, 1 milyar 300 milyon kişiyle Çince olduğunu bildirdi. Bu dilleri, 427 milyon ile İngilizce, 266 milyon ile İspanyolca, 223 milyon ile Hintçe’nin takip ettiğini belirten Prof. Dr. Akalın, Türkçe’nin 220 milyon ile dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında beşinci olduğunu ifade etti.

-TÜRKÇE’DE AKRABA-

Türkçe’nin sözcük zenginliğine de dikkati çeken Prof. Dr. Akalın, ”Toplumlar neye önem verirlerse, o alandaki sözcük varlığı da genişliyor. Örneğin Suudi Arabistan’da deve üzerine kullanılan sözcük sayısı çok fazla. Bizde ise akrabalık, renkler ve yemekle ilgili sözcükler dikkati çekiyor” dedi.

Türkçe’de akrabalık ilişkilerinin çok geliştiğini, bu yüzden çok uzak akrabalara kadar sözcük türetildiğini belirten Prof. Dr. Akalın, sözlerini şöyle tamamladı: ”Koreli bir bilim adamının yaptığı araştırmaya göre, Türkçe konuşulan bütün ülkelerde akrabalıkla ilgili 9 bine yakın sözcük bulunuyor. Dünyada, Türkçe’deki akrabalığı tanımlamak üzere kullanılan sözcük sayısı kadar bile sözcüğü bulunmayan milletler var. Ama biz ne yazık ki, böyle bir zenginliği bırakıp, ‘kuzen’ gibi yabancı bir kelimeyle idare ediyoruz.”

9 bin kelimelik komşuluk yazısına ait etiketler : , , , , , , ,
9 bin kelimelik komşuluk yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

9 bin kelimelik komşuluk Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.