550 Filistinli ye Özgürlük550 Filistinli ye Özgürlük

İsrail askeri Gilad Şalit’e karşılık 477 Filistinli tutukluya serbest bırakan İsrail, takas anlaşması uyarınca 550 Filistinli’yi daha serbest bırakıyor.

İsrail resmi makamlarınca açıklanan tutuklu listesinde altı kadınla 55 genç de bulunuyor. Tutukluların büyük bölümünün toprağı olan Gazze Şeridi, iki ay önceki karşılama sırasında adeta Bayram yerine dönmüştü.

Ekim ayındaki mübadelede Hamas’ın adamlarıyla hükümlü teröristler serbest kalmıştı. İkinci kafilede ise Hamas üyeleri bulunmuyor. Ayrıca aralarındaki bazı mahkûmların cezası da önümüzdeki aylarda dolacak.

Kısa süre öncesine kadar mültecilerden sorumlu Filistin kabine üyesi olan Eşref El Ecmai, Şalit olayının kapanmasının, samimi olarak barış görüşmelerinden yana çıkanların elini zayıflattığı görüşünde. Ecmai, “İsrail esirleri diplomatik temaslar çerçevesinde değil de sırf mübadele yoluyla serbest bırakırsa, Filistinlileri, tutukluları kurtarmak için şiddete başvurma yolunda cesaretlendirmiş olur” diyor.

Bu kez El Fetih sevinecek

Serbest kalan ikinci gruptaki Filistinli tutukluların mutlu sona kavuşmalarında Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin girişimi de rol oynadı. Sarkozy, sadece Hamas’ın taleplerini yerine getirmeyip, Filistin tarafındaki güç dengesini korumak amacıyla, Hamas’ın rakibi olan, Mahmud Abbas liderliğindeki El Fetih’e de taviz vermesi için İsrail hükümetine baskı yapmaktaydı.

550 Filistinlinin yurduna dönüşü Batı Şeria’da günlerdir konuşulurken, İsrail kamuoyu ise durumu Pazar günü radyodan öğrendi.

İsrail kamuoyunda tepki

Ekim ayında Gilad Şalit’in serbest bırakılması İsraillileri sevindirmiş ama aynı zamanda da, ‘hüküm giymiş katilleri serbest bırakmakla terörün azmasını göze almış olmuyor muyuz?’, tartışmasına yol açmıştı. İsrail’deki Terör Kurbanları Derneği’nin başkanı Meir Ein Dor militanların serbest bırakılmasını eleştiriyor ve “Bu sadece terör kurbanları açısından kötü bir gün değil. Aynı zamanda, demokrasi, hukuk devleti ve teröre boyun eğmeyen herkes için de kötü bir gün” diyor.

İsrail hükümeti güvenlik nedenleriyle iki tutuklunun Filistin’e dönmelerine izin vermeyip onları komşu Ürdün’e sürme kararı almıştı.

Hamas ile diyalog

Son mübadeleden geriye, İsrail hükümetinin Hamas temsilcileriyle oturup konuştuğu ve pazarlık ettiği gerçeği kalıyor. Oysa İsrail Hamas’ı terör örgütü olarak vasıflandırıyor. Buna rağmen aralarında bir çeşit diyalog başlayıp başlamayacağını kestirmek zor. Ama Hamas’ın çatı örgütü olan Mısır’daki İslam Kardeşliği yakında hükümeti kurduğunda diyalog zaten kaçınılmaz olacak.

Tahrir Alev Alev!Fransa’dan Yaşar Kemal’e Büyük Ödül

550 Filistinli ye Özgürlük yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

550 Filistinli ye Özgürlük Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.