4 gen erken menapozun nedeni4 gen erken menapozun nedeni

4 gen erken menapozun nedeni

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi ve Kanser Araştırma Enstitüsünden bilim adamları, erken menapozla ilgili olarak değişime uğramış dört genin olduğu belirlendi.

Erken menopoz riski ile bağlantılı, değişime uğramış dört gen belirlendi.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi ve Kanser Araştırma Enstitüsünden bilim adamları, 51 yaşında (ortalama menopoza girme yaşı 50 olarak kabul ediliyor) giren 100 bin kadın ile menopoza 45 yaşından önce giren 2000 kadının verilerini karşılaştırdı.

Dört gen varyantının, erken menopoz riskini büyük oranda artırdığı görüldü.

“Human Molecular Genetics” dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Anna Murray, bu araştırmanın, gebelik planlaması konusunda kadınlara yardım edebilecek basit bir gen testinin geliştirilmesinin yolunu açtığını belirtti.

İranlı bilim adamları da haziranda, her üç yılda bir yapılan kan testiyle menopoz başlangıcını önceden belirleyebildiklerini duyurmuşlardı.

AA

4 gen erken menapozun nedeni yazısına ait etiketler :
4 gen erken menapozun nedeni yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

4 gen erken menapozun nedeni Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.