35 gazeteciye KCK tutuklaması35 gazeteciye KCK tutuklaması

Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik operasyon kapsamında mahkemeye sevk edilen 41 şüpheliden 35’i tutuklandı, 6 kişi ise serbest bırakıldı.

Terör örgütü PKK’nın şehir yapılanması KCK’ya yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyedeki sorgularının ardından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen 41 kişiden 35’i tutaklanarak cezaevine gönderildi.

Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesinde, soruşturmayı yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile 10 savcı tarafından sorguları tamamlanarak tutuklama talebiyle İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilen 41 kişiden Şerafettin Sürmeli, Eylem Sürmeli, Arzu Demir, Sevinç Tunceli, Enis Yalçın ve Sultan Güneş çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakılırken, diğer 35 kişi tutuklanarak Metris cezaevine gönderildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 48 kişiden, AFP muhabiri Mustafa Özer’in de aralarında bulunduğu 7 kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Bu arada, 41 kişinin mahkemedeki sorgularının sürdüğü sırada Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane, “KCK’ya yönelik operasyonda gazetecilerin gözaltına alınmasının basın özgürlüğü anlayışını ortadan kaldırdığını, halkın bilgilenme hakkına darbe vurulduğunu” öne sürdü.

Birtane, operasyon düzenlenen basın kuruluşlarını ziyaret ettiklerini belirterek, “Arkadaşlar büyük moralle haberlerini yapıyorlar. Biz kendilerine Kürt siyaseti olarak destek sözü veriyoruz” dedi.

35 gazeteciye KCK tutuklaması yazısına ait etiketler : ,
35 gazeteciye KCK tutuklaması yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

35 gazeteciye KCK tutuklaması Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.