Yeni Domain UzantılarıYeni Domain Uzantıları

 icaan

Icaan’in (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers-İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) Pariste yaptığı toplantda yeni uygulama kabul edilirse. Artık her ülke kendi dilince özel sözcükler kullanarak domain satın alabilecek. Örnek olarak .sevgi veya . ankara gibi domainler satışa sunulmuş olacak. Neden böyle bir girişim içerisindeler sorusunu sorduğumda acaba domainler bitti mi piyasada da yeni seçenekler geliyor ihtimalini düşünüyorum:) Gerçekten çok hızlı bir şekilde domain alımı Türkiye için devam etmekte ve gittikce domainler tükenmektedir.

Yeni Domain Uzantıları yazısına ait etiketler : , , , ,
Yeni Domain Uzantıları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Yeni Domain Uzantıları” için 1 Yorum

  1. Caner dedi ki:

    Yazınızda hata var. Lütfen yanlış bilgiler yazmayın. “.sevgi, . ankara” diye alan adı olur mu hiç, nereden uydurdunuz? Bir kere onlar alan adı değil, alan adı uzantısı. Burada anlatılmak istenen şey “www.çikolatalısüt.com” gibi alan adlarıdır. Gördüğünüz gibi “ç,ı,ü” gibi harfler alanadında kullanılıyor. Önceden buna imkan tanınmıyordu. Şimdi ise ilginç bir sistem geliştirdiler. İngilizcede kullanılan karakterler dışındaki karakterler, değişik bi kodlama sistemi oluşturup bu karakteri yorumluyorlar. örneğin “www.kitapçım.com” adresinin asıl açılımı “www.xn--kitapm-0ua60d.com” şeklindedir. Ayrıca bu karakter desteği Internet Explorer 7 den önceki sürümlerde, ek bir yazılım yüklemeyi gerektiriyor. Halkı yanlış bilgilendirmeyelim…

Yeni Domain Uzantıları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.