Hükümet, 15 milyon öğrenciye ücretsiz dağıtılacak, tablet bilgisayarları Türkçe “F klavyeli” olarak verme kararı aldı. Aynı zamanda Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem’in, bilgisayarlarda Türkçe’ye daha uygun olan “F klavye” kullanılmasını özendirme girişimleri, uygulamaya geçiyor. Erdem’in girişimleriyle ‘FATİH Projesi’ kapsamında okullarda dağıtılacak olan bilgisayarlara “F klavye” şartı getirildi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Microsoft, Apple, Cisco ve Intel gibi dev yazılım şirketleriyle geçen hafta ABD’de yaptığı “tablet PC” görüşmelerine dair olarak Bakanlar Kurulu’na bilgi verdi. Ankara’da bir ilköğretim okulunda pilot olarak başlayacak olan elektronik …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[26 Ağu 2011 | No Comment | ]

Eylül ayında düzenlenecek olan Windowsla ilgili olan toplantı da Windows 8, tablet dostu arayüzü ve uzun yıllardır sistemin geçirdiği en büyük değişimi içermesiyle dikkat çekmişti. O tarihten beri Microsoft, Windows 8 hakkında fazla bilgi sunmuyordu.
Microsoft’un bir sonraki büyük toplantısı BUILD, Eylül ayında düzenlenecek. Dolayısıyla Eylül ayında Windows 8 ile ilgili gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Bu konuda adımlar da atılmaya başlandı. Windows 8 için bir blog açan Microsoft, Windows 8’in geliştirilme süreci ve işletim sistemlerine dair fikirleri paylaşmaya başladı. Blogun adı da ‘Windows 8’i geliştirmek’ olarak seçilmiş.
Tüm bu adımlar, Microsoft’un Windows 8 …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[26 Ağu 2011 | No Comment | ]

Baş, göz, kaş çatma, gülümseme, diş sıkma ve kahkaha atma gibi hareketlerle bilgisayar kullanımına olanak sağlayan ”MİMİK” yazılımını geliştirildi!
ODTÜ Teknokent’in genç yazılım mühendisleri, tamamen yerli sermaye ve mühendislerle baş, göz, kaş çatma, gülümseme, diş sıkma ve kahkaha atma gibi hareketlerle bilgisayar kullanımına olanak sağlayan ”MİMİK” yazılımını geliştirdi.
”MİMİK” sayesinde özellikle engelli vatandaşlar, bilgisayarda her türlü işlemi yapabiliyor, sanal klavyeyle ekrana yazı da yazılabiliyor.
Minder Bilişim Ar-Ge Direktörü Çağrı Karahan, ”Beyin Dalgaları ve Yüz İfadeleri ile İletişim” adlı projelerine ilişkin AA muhabirine bilgi verdi.
Projelerine TÜBİTAK’ın 100 bin TL’lik teknogirişim desteği verdiğini ve ODTÜ …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[26 Ağu 2011 | No Comment | ]
Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.