Bilim dünyasının en merak ettiği konulardan olan ve dünyanın başlangıcına ilişkin sırları ortaya çıkaracağı düşünülen ‘Tanrı parçacığı’nın varlığı kanıtlandı.
10 milyar dolar harcandı
İsviçre’deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde (CERN) kurşun iyonlarıyla yapılan çarpışma deneyinde, kütleyi maddeye dönüştürdüğü düşünülen, Tanrı parçacığı olarak da tanınan “Higgs bozonu” adlı atom bileşeninin varlığına ilişkin önemli veriler elde edildi. Bugüne kadar 10 milyar dolar harcanan deneyde “higss bozonu”na oldukça yakın 60 adet parçacık keşfedildi. Keşif, merkezdeki “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı”nda, protonların dünyanın oluşumunda ortaya çıkan sıcaklık derecesine kadar ısıtılması ve birbirlerine ışık hızında çarpıştırılmasıyla gerçekleştirildi.
180 trilyon proton çarpıştı
Bilim …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

Yerel basında çıkan haberlere göre Çinli yetkililer, Kunming’de yaşayan bir Amerikalı kadının, kentte sahte Apple mağazalarının bulunduğunu blogunda yazmasından ve çektiği fotoğrafları yayımlamasından sonra kentteki 300’den fazla elektronik mağazasını denetledi.
Yetkililer, denetimlerde tespit edilen 5 sahte Apple mağazasından ikisini satış izinleri olmadığı gerekçesiyle kapattı. Yunnan bölgesindeki Kunming kentinde yaşayan bir Amerikalı kadın geçen Çarşamba “BirdAbroad” adlı blogunda, kentte bulunan üç Apple mağazasının, ilk bakışta logosu, beyaz duvarlarında asılı iPad 2 reklam afişleri ve mavi tişörtlü çalışanlarıyla gerçeğini andırsa da sahte olduklarını yazmıştı.
Blogda, sahte mağazaları meşhur elma logosunun yanında yer alan “Apple …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

Geçen yıl Nisan ayında Türkiye’yi e-kitap teknolojisiyle tanıştıran Idefix.com, amatör yazarlara e-kitaplarını üretebilecekleri araçlar ve yayınlayabilecekleri özgür bir platform sunuyor.
Idefix Direktörü Bora Ekmekçi, ‘Türkiye’nin E-kitap Platformu’ olarak isimlendirdikleri e-kitap projesinin çalışmalarına 2009 yılından itibaren başladıklarını hatırlattı. Projenin TTGV ve TÜBİTAK’ın da teşvikini aldığını belirten Ekmekçi, o süreçte bu kurumlara yaptıkları sunumlarda bireysel yayıncılık projesinin de bulunduğunu ifade etti.
Bireysel yayıncılıkla ilgili hazırladıkları projeye ‘Açık Kitap’ adını verdiklerini söyleyen Ekmekçi, ‘Açık Kitap projesi ile yayınevlerine ulaşamayan, ulaşsa dahi kitabının basılması yayınevlerince riskli bulunan binlerce amatör yazara ürettikleri içeriği e-kitap formatında özgürce yayınlama …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

Dünyada ilk kez ana atar damara (aort) stent içerisine stent takılarak bir operasyon gerçekleştirildi. Antalya’da özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Afşin Yaveri, tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olduğu söylenen stent içerisine stent yerleştirme operasyonu başarı ile gerçekleştirildi.
Antalya’da 2008 yılının kasım ayında Kıymet Aydın (29) doğumsal kalp hastalığı sonrası tedavi yapıldı. Ancak 2011 yılı itibarıyla Aydın’ın hastalığının tekrar nüks ettiği, hastanın çabuk yorulma ve solonum sıkıntısı ile hastaneye başvurduğu öğrenildi. Daha önce yapılan ameliyatın başarılı geçmesine rağmen yüksek kan basıncı sonucunda kapatılan damardan tekrardan geçişin başlamasının …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

Veba, kolera gibi fiziksel hastalıklar çağımızda yerini mutsuzluk hastalığı “distimik bozukluğa” bıraktı…
VERİMLERİ DÜŞÜYOR
ABD’li psikologlar araştırmalar sonucunda en az iki yıl boyunca günlerin bir çoğunda kendini mutsuz, enerjisi düşük, karamsar, özgüveni eksik, kararsız, umutsuz hisseden ve de aşırı ya da az yemek yiyen kişilerin depresyondan daha ağır bir rahatsızlığa, “distimik bozukluğa” sahip olduklarını saptadı. ABD’de 43 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada, distimik bozukluk taşıyanların verimsiz çalıştığı, fiziksel ve duygusal sorunlar yaşamaya daha yatkın oldukları saptandı. Distimi hastaları sahip oldukları özellikleri karakterlerinin bir parçası gibi algılıyor, sorunlarını bastırmaya çalışarak doktora gitme gereği …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

Eski Türkiye Bayanlar Futbol Milli Takımı oyuncusu olan ve Almanya’daki ‘Tatort’ adlı polisiye dizide, öldürülen bir bayan futbolcuyu canlandıran Filiz Koç, Alman televizyon kanalı Sky’da spor haberlerini sunacak.
Sky Yönetim Kurulu’nun spordan sorumlu üyesi Carsten Schmidt, bu konuda yaptığı açıklamada, Koç’un büyük bir potansiyeli olduğunu belirterek, bu nedenle kendisine böyle bir imkân verdiklerini ve kendisini spor sunuculuğu konusunda da geliştireceklerini söyledi. Koç da “Bu benim için, heyecanla beklediğim büyük bir görev” şeklinde konuştu. (GazeteHabertürk)
DÜNYA BU TÜRK KIZINI KONUŞUYOR..
Fotoğraflar diğer sayfalarda…

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]

‘Neredesin Firuze’ adlı filmde ilk kez birlikte rol alan Demet Akbağ ve Haluk Bilginer, yıllar sonra ‘İstanbul’un Altınları’ dizisiyle yeniden bir araya gelecek. İki usta sanatçıya Salih Kalyon, Defne Yalnız, Gürgen Öz, Funda Eryiğit, Nadir Sarıbacak, Taner Ölmez, Pınar Göktaş ve Ani İpekkaya gibi değerli oyuncuları eşlik edecek.
ALTIN APARTMANI…
Dizinin konusuna gelince; Reşat Altın rolüyle izleyeceğimiz Haluk Bilginer, Altın ailesini ve apartmanını komşulardan korumaya çalışırken; annesi Saadet, yeni komşularıyla çok iyi anlaşacak ve çatışmaların ortasında bir barış köprüsü olacak. Reşat Altın, özellikle erkeklerden nefret ettiği için kendini kadın haklarına adamış opera …

Yazının Devamını okumak ve bilgi almak için tıkla »
[28 Tem 2011 | No Comment | ]
Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.