150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı

150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı

İSTANBUL – Roche, finansal krizlerle kadın yönetici sayısını artırarak baş edecek. Bunun için eylem planı hazırlayan Roche’un araştırmasına göre Türkiye’de kadın yönetici sayısı global ortalamanın üzerinde çıktı. Bunun üzerine Roche Türkiye, diğer ülkelere örnek gösterildi

Akşam’ın haberine göre, kriz ortamında daha çok performans için ‘kadın yönetici gücü’nü artırma kararı alan dünya ilaç devi Roche, Türkiye’yi örnek gösterdi. 150 ülkede faaliyet gösteren ve 81 bin 500 çalışanından yüzde 46’sı kadın olan Roche, tüm ülkelere duyuru yaparak performans artışı için yönetici kadın sayısının en az yüzde 50 artırılması yönünde aksiyon alınması çağrısında bulundu. Tüm ülkeler 2014’te tamamlanmak üzere hedeflerini koyarak aksiyon planlarını hazırlarken, Türkiye’de hedef sayının da üzerinde bir rakam ortaya çıktı. Roche Türkiye’de çalışanların 538’i, yöneticilerin de yüzde 43’ü kadın. Roche’un global kadın ortalaması ise yüzde 40!

GLOBAL ORTALAMANIN ÜZERİNDE
Roche Türkiye Genel Müdürü Dr. Süha Taşpolatoğlu, ‘Roche’un global olarak böyle bir karar almasını memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye olarak kadın yönetici oranlarımızla Roche bünyesinde global ortalamanın üzerindeyiz ve örnek gösteriliyoruz. Bu gurur verici tabloyu devam ettireceğiz Roche Türkiye’de çalışanların yüzde 38’i, yöneticilerin ise yüzde 43’ü kadın. Üst düzey yönetimde ise bu oran yüzde 60. Kilit pozisyondaki 15 kişinin 9’u kadın’ dedi.

81 BİN 500 ÇALIŞANIN %46’SI KADIN
Roche’un 126 milletten 81 bin 500 çalışanı olduğunu belirten Taşpolatoğlu, çalışanların yüzde 46’sının kadınlardan oluştuğunu belirtti. Taşpolatoğlu, şöyle konuştu: ‘Global olarak yönetim seviyesinde kadın çalışanların oranı yüzde 37. 2009’da şirketin 5 yıllık hedeflerini belirlerken kilit pozisyonlardaki kadın liderlerin oranı yüzde 13’tü. Hedef 2011 yılı sonunda bu oranı yüzde 17’ye, 2014’te ise yüzde 20’ye çıkarmak…’

FARKLI FİKİRLER VE YAKLAŞIMLAR İÇİN KADINLAR ŞART
Roche’un yaş, cinsiyet, ırk, milliyet, çalışma ve düşünce biçimleri, din ve ihtiyaçlar gibi görünen ve görünmeyen tüm farklılıkların oluşturduğu zenginliği ve çeşitliliği anlayıp kabul ettiğini belirten Süha Taşpolatoğlu, kadınların yönetimdeki katkısına ilişkin ise şöyle dedi: ‘Yönetim seviyesinin sadece tek bir cinsten oluşması yerine heterojen bir grup olması farklı fikir ve yaklaşımlar bağlamında çeşitlilik sağlıyor.’

ROCHE TÜRKİYE’DEKİ KADINLAR GLOBAL ÇAPTA DA PARLIYOR
Roche Türkiye, ilaç geliştirme, medikal ve eğitim alanlarında bölgesel liderliği üstleniyor. ‘Hub’ olarak adlandırılan bu merkezlerin başında kadın yöneticiler bulunuyor. Bunlar Aslıgül Kendirci’nin başında bulunduğu 6. Bölge İlaç Geliştirme Merkezi, Fulya Erman’ın başında bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölgesi Medikal Liderliği ve Belgin Boydak’ın başında bulunduğu Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu, Afrika ve Hindistan bölgesi eğitim merkezi liderliği şeklinde örgütleniyor. Bu anlamda da Roche Türkiye’deki kadın yöneticilerin global çaptaki başarıları dikkat çekiyor.

TÜRKİYE’DE EŞİT FIRSAT TANINIYOR
Firma Türkiye’de cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm yönetici adaylarına eşit fırsat tanındığını, terfi kriterlerinin yetkinlik ve performansa dayalı olduğunu söyleyen Taşpolatoğlu, ‘Kadın yönetici sayısını daha da artırmak için işe alım havuzunda kadın-erkek oranına dikkat edip, Lider Geliştirme Programı’na daha çok kadın çalışanı gönderip, kadın çalışanların başarı hikayelerini şirket içi iletişim ile duyurmayı planlıyoruz’ dedi.

150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı yazısına ait etiketler :
150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

150 Ülke Türk Kadının Başarısını Alkışladı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.