15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa!15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa!

15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa!

Araştırmalara göre, günde 15 dakika egzersiz yapmak yaşam süresini 3 yıl arttırabilirken, televizyon karşısında saatlerce vakit geçirmek hayatınızı 5 yıl kısaltabiliyor.

Tayvan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü ve Çin Tıp Üniversite Hastanesi’nde 400 bin kişinin incelendiği bir araştırmada, her gün 15 dakika egzersiz yapmanın ya da haftada 90 dakika hızlı yürüyüş gibi orta seviyede egzersiz yapmanın yaşam süresini 3 yıl uzatabileceği ve ölüm riskini yüzde 14 düşürebileceği ortaya çıktı.

Ünlü tıp dergisi The Lancet’in Tayvan’daki araştırmaya dayanarak yaptığı çalışmada da, yetişkinlerin en az 15 dakika aktivite yaparak sağlık açısından fayda sağlayabileceklerine dikkat çekti.

-“TELEVİZYON ÖMRÜNÜZÜ 5 YIL KISALTIYOR”-

BBC’nin yansıttığı araştırmada, İngiliz Sports Medicine Dergisi’nin bir çalışmasında, televizyon karşısında kanepede saatlerce oturularak geçirilen bir hayat tarzının ömür süresini 5 yıl azalttığı vurgulandı.

Öte yandan, sağlık risklerinin televizyon izlemekle bağlantısına dikkat çeken Avustralya’dan bir araştırmada, televizyon karşısında çok zaman geçirmenin yaşam süresini kısalttığı belirtilerek, büyük bir ihtimalle bunun nedeninin hareket etmemek ya da egzersiz yapmamak olduğu ifade edildi.

Loughborough Üniversitesi egzersiz fizyolojisinde uzman Profesör Stuart Biddle ise, günde 30 dakika egzersiz yapmanın bazıları için zor olabileceğini belirterek, egzersize düşük seviyeden başlanıp giderek arttırıldığında başarılı olunabileceğini vurguluyor.

ANKA

15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa! yazısına ait etiketler :
15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

15 dakika egzersiz yap 3 yıl uzun yaşa! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.