11 eylül 2001 saldırısı..11 eylül 2001 saldırısı..

11 Eylül 2001 Saldırısı, ABD’de sivil ve askerleri hedef alarak yapılmış bir terör saldırısıdır. 11 Eylül 2001 Salı günü ABD’de dört yolcu uçağının ikisi New York’taki Dünya Ticaret Merkezi gökdelenlerine, bir diğeri Vaşington, D.C.’de Pentagon’a çarptı. Sonuncu uçak ise yolcular ve uçağı kaçıranlar arasındaki mücadeleden sonra 150 mil uzakta, Pennsylvania kırsalında düştü.

Pentagon’dan yükselen dumanlar

Kulelerin uzaktan görünüşü
Kayıplar
Olaylarda 19 hava korsanı ile uçaklarda ve yerde bulunan 2,974 kişi hayatını kaybetti. Kayıp durumda olan 24 kişinin ise öldüğü varsayılmaktadır.

“3”>Resmi Amerikan kayıtlarına göre sorumlular
Amerikan hükümetinin araştırmasına ve 11 Eylül Komisyon Raporu’na göre yolcu uçaklar Usame Bin Ladin’in lideri olduğu El Kaide terör örgütünün 19 üyesi tarafından kaçırıldı ve eylem gerçekleştirildi. Bazılarına göre ise bu saldırı Hitler’in Reichstag yangınından farksızdı.
“3”>Sonuçları
Saldırı, dünya medyası tarafından “medeniyetler çatışması” olarak yorumlandı. 11 Eylül saldırılarını gerekçe gösteren başkan George W. Bush, önce Afganistan, ardından da Irak’ı işgâl etti.

Saldırının ertesi günü The New York Times gazetesi
3. New York Dünya Ticaret Merkezinin Kuzey Kulesinden Bir Görünüm:

Saat 9.03’ de televizyon izleyicileri, kaçırılan Amerikan Hava Yolları’ na ait yolcu uçağının Dünya Ticaret Merkezi’nin güney kulesine saplanmasını dehşet içinde seyrediyorlardı.

4. New York Dünya Ticaret Merkezi’ nin Güney Kulesi:

Kaçırılan Birleşik Milletler Havayollarının, 175 numaralı uçuşunu gerçekleştiren yolcu uçağı kasıtlı biçimde gökdelene doğru uçarak binaya 90. kat dolaylarında vurdu.

5. New York’un Aşağı Manhattan’ında Yer Alan Dünya Ticaret Merkezi’ nin İkiz Kuleleri :

Ünlü mimarlar Minoru Yamasaki ve Emery Roth tarafından tasarlanmış olan 110 katlı çelik ve cam kuleleri, 11 Eylül 2001 Salı sabahı dehşet verici bir saldırıya uğradı.

6. Dünya Ticaret Merkezi Kompleksinde Yer Alan İkiz Kuleler :

Bu kısmı anlatan görüntüler 1 saniyelik aralıklarla oluşmuş ve çekilmiştir. En üstteki görüntüde, yolcu uçağı Güney Kuleye( saldırıya uğrayan ikinci bina) çarpmaya sadece birkaç metre uzaklıktadır. Ortadaki görüntüde, yolcu uçağının burnu güney binayı tam ters tarafına doğru delip geçmektedir. Bu çarpma dolayısıyla meydana gelen patlama 3. görüntüde açığa vurulmuştur.

7. Dünya Ticaret Merkezi :

Kaçırılan iki yolcu uçağı kasıtlı biçimde Dünya Ticaret Merkezi’ nin ikiz kulelerine doğru teröristler tarafından uçuruldu. Kuzey kuleden dalgalanan siyah duman; 65 yolcusuyla Boston Massachusetts’ deki Logan Uluslararası Havaalanından ayrılarak 175 sayılı uçuş numarasıyla Los Angeles Californa’ya doğru yol alırken kaçırılan Amerikan Havayollarına ait yolcu uçağı’nın kuleye çarpması sonucu meydana gelmiş, güney kulenin üstüne doğru yayılmaktadır.

8. Dünya Ticaret Merkezi’nde :

11 Eylül 2001 sabahı saat 9.03’ de, büyük yolcu uçağının Dünya Ticaret Merkezi’nin Güney kulesine çarpması dünyanın finans merkezine büyük bir darbe indirmiştir.

11 eylül 2001 saldırısı.. yazısına ait etiketler : , , , , , , , , ,
11 eylül 2001 saldırısı.. yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“11 eylül 2001 saldırısı..” için 1 Yorum

  1. sergen dedi ki:

    Dünyada büyük yankı yaratan abir olaydı. Bilgiler için teşekkürler Serra abla..

11 eylül 2001 saldırısı.. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.