100$’e Laptop Projesi Üretime Geçiyor100$’e Laptop Projesi Üretime Geçiyor

Tanınmış müşterileri arasında HP, Apple ve Sony gibi firmalar bulunan Tayvanlı dizüstü ve elektronik donanım üreticisi Quanta Computer, One Laptop Per Child (OLPC) projesinin ilk meyvelerini vermeye hazırlanıyor. Kasım ayı başında 1000 birimin hazırlanması için, projenin katılımcıları AMD, Quanta, Red Hat gibi büyüklerin mühendisleri uğraş veriyordu. OLPC haberler sayfasındaki nota göre, mühendisler birincil olarak hata ayıklamayla uğraşıyor.

Makinelerin donanım ve yazılımı hakkında şu anki ayrıntıları kısaca anlatalım. İşlemci olarak, AMD’nin Geode GX işlemcileri kullanılacak. 366 MHz saat hızıyla çalışan Geode GX 500, olağanüstü düşük güç tüketimiyle, gömülü sistemlerde öne çıkıyor; aslında bu işlemci Geode GX 500@1W olarak tanımlanıyor. Tümleşik görüntü birimi doğrudan 100$ dizüstülerin monitöründe kullanılıyor. İşlemci ve makinenin pek çok entegresi “uyku”ya geçse de ekran açık kalabiliyor, böylece güç korurken aynı zamanda okumaya olanak sağlıyor. RAM olarak 128 MB büyüklüğünde bir alan var, modüller DDR266. Sabit diski olmayan dizüstüler, 512 MB flash belleğe yazacak. Proje, büyük miktarlarda veri saklamak amacı zaten taşımadığından, düşük güç tüketen bu saklama ortamları proje için çok daha uygun. Ayrıca makinenin ağırlığını azaltmaya da yardımı dokunuyor; sonuçta çocuklar taşıyacak. 7.5″ boyutunda bir LCD ekran taşıyan dizüstünde 640×480 nokta çözünürlüğüne sahip bir kamera da dahil edilmiş. Ağ bağlantısı için gerekli yonga Marvell’dan geliyor; IEEE 802.11b/g uyumlu yonga üzerinden makineler kendi aralarında bir ağa da bağlanacak. 3 adet USB 2.0 girişi unutulmamış. Touchpad oldukça geniş ve stylus türü aygıtlarla el yazısı tanıma özelliği planlanıyor. Ekran ters dönüp “e-book” kipinde okumak için kullanılabiliyor.

100$’e Laptop Projesi Üretime Geçiyor yazısına ait etiketler : , , , ,
100$’e Laptop Projesi Üretime Geçiyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

100$’e Laptop Projesi Üretime Geçiyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.