1 Mayıs tatil mi1 Mayıs tatil mi

1 mayıs
1 Mayıs İşçinin ve emekçinin bayramını şimdiden kutluyorum.Tüm Dünyada 1 Mayıs tatil günleri arasında.Türkiye’de de yapılması için uğraşılıyor.İnş. tatil olur bizde 1 gün de olsa okuldan yırtarız 😀 Neyse 1 Mayıs hakkında bilgisi olmayanlar için aşağıya ufak bir açıklamasını yazdım.

1 Mayıs 1977 İşçi Bayramı, 41 kişinin hayatını kaybettiği yaklaşık 130 kişinin yaralandığı gün, tarihe Kanlı 1 Mayıs adıyla geçmiştir.
1 Mayıs 1977 günü İşçi Bayramı`nı kutlamak üzere çeşitli illerden İstanbul`a gelen yaklaşık 500 bin kişi DİSK`in organizasyonu önderliğinde Taksim Meydanı`nı doldurdu. Katılımın yüksek olması sebebiyle kortejlerin alana girmesi uzun sürmüş, miting de uzamıştır. Saat 19.00 sularında dönemin DİSK başkanı Kemal Türkler konuşmasının sonuna geldiğinde etraftan silah sesleri duyulmaya başlandı.Sular İdaresi binasının üstünden ve meydandaki otelin çeşitli katlarından açılan bu ateş sonucu insanlar panik halde kaçmaya başladı, kısa bir süre içinde İntercontinental Oteli`nin de üst katlarından ateş açıldı.
İnsanlar panik halde kaçmaya çalışırken panzerler de kalabalığın arasına doğru girmeye ve kitleleri sıkıştırarak Kazancı Yokuşu`na itmeye başladı.Kalabalığa ateş açılıyordu fakat polis ateş açanlara değil,kalabalığın üstüne saldırıyordu. Bir kamyonun tıkadığı Kazancı Yokuşu`ndan aşağıya kaçmaya çalışan kalabalığı daha da korkutmak için bir daha ateş açıldı. İnsanlar panzerler altında kalarak ve birbirlerini ezerek kaçmaya devam etti.

28 kişi ezilme ya da boğulma nedeniyle, 5 kişi vurulma nedeniyle, 1 kişi de panzer altında kalarak yaşamını yitirdi, yaklaşık 130 kişi de yaralandı. 470 kişi göz altına alındı fakat hiçbirinin olayla ilgisi kurulamadı. Ateşi kimin açtığı tam olarak belirlenememiş, olay halen aydınlatılamamıştır. Sular idaresinin çatısından ve otel odalarından ateş açanlar bulunamamıştır.

1 Mayıs tatil mi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“1 Mayıs tatil mi” için 4 Yorum

 1. canan dedi ki:

  şerefsiz hükümet!!!

 2. yağmur dedi ki:

  tatil olsun saaten hergün okul var sayılır çok yorulduk okullarda bu kadar sık yönetim ve disiplin saayesin hem gözlerimiz bozuluyo hemde okulda çok yorulu yoruz saaten saat 8 de okulda olmamız lazım saba sabah hiç birşey annamıyoruz derste uyuyuncada kızıyolar çğretmenler ama onlRIN sayesinde

 3. özge dedi ki:

  okullar nolur tatil olsun okulda çook yoruluyoruz bare bir gün okul olmasın

 4. gerek yok dedi ki:

  bu hükümett bugunu tatil etsınn elelrınden öpicem inş.tatil oolurr:)

1 Mayıs tatil mi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.