Otuz Beş Yaş Şiiri AçıklamasıOtuz Beş Yaş Şiiri Açıklaması


Şair,felsefi temalar,kapalı ve karmaşık mecazlardan kaçarak gündelik hayatı,anlık sevinç ve tasaları,
aşkı ve ölümü ele alır.Ölüm temasını Otuz Beş Yaş Şiir’indeki olduğu gibi bütün şiirlerine yaymıştır.
Dini ve tasavvufi bir yönü olmadığı için ölüm düşüncesiyle barışamaz;ölümü kader olarak kabul etmemiştir.Bu düşünce hep zihnini kurcalar durur.
Şiirlerinin çoğunda kendisini anlatmıştır.Karamsarlığını,korkularını,özlemlerini dile getirdiği bu şiir,onun şiir anlayışını gösteren bir ”bildiri” niteliğindedir.Şiire adını veren Otuz Beş Yaş’ın ömrün yarısı olma düşüncesi,ünlü İtalyan şairi Dante’ye bir göndermedir.Dante bir şiiri yüzünden otuz beş yaşında
sürgüne gönderilir.Sürgündeki yıllarının en önemli ürünü olan ”İlahi Komedya”ya şöyle başlar:”Hayat yolunun ortasında kendimi karanlık bir ormanda buldum.”Şair,Dante’den aldığı ilhamla 35 yaşı ömrün yarısı sayar.
Şairi 35 yaşına girmek endişelenmiştir.Kırışık ve çizgili yüzünün kendi yüzü olduğuna inanamaktadır.Aynaların ona düşman olduğunu sanmakta ve her baktığı resmini kendini benzetememektedir.35 yaş kompleksine kapılmış olan şair,güler yüzlü olmayacağını,asık suratlı bir ihtiyar olacağını vurguluyor.
35 yaşından sonra doğan günün bile ona sorunlar getireceğini hergünün ayrı dertler çıkaracağını ma ediyor.Yani şair 35 yaşından sonra sağlık sorunlarının azar azar başlayacağını anlatıyor.Sorunlar artarak onu ölüme götüreceğinden korkuyor.Ölümün herkesin ”derdi” olduğunu,nasıl,nerede,kaç yaşında geleceğini bilinemeyeceğini şiirinde çok iyi vurgulayan şair;tabut konulan musalla taşında bir namazlık saltanatımızın olacağını söylüyor.Şiirde musalla taşı tahta çok iyi benzetilmiştir.

Otuz Beş Yaş Şiiri Açıklaması yazısına ait etiketler : , , , ,
Otuz Beş Yaş Şiiri Açıklaması yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

8 Comments »

 • hülya demiş ki:

  çok güzel ve çok anlamlı bir şiir çok teşekk,ürler

 • nazan demiş ki:

  bence süper bi şiir cahit sıktı bu şiirinde ölümü anlatmıştır çok güzel bi edebi metindir

 • nihal demiş ki:

  çok güsel ve anlamlı bir şiir çok beğendim.süper valla ne diyim:)ellerine sağlık şairimizin:)

 • oğuzhan demiş ki:

  saolun bu kadar güzel bir açıklamayı kimse yapamazdı

 • tarık demiş ki:

  çok sağolun edebiyat ödevi için çok yardımcı oldu.

 • duygu demiş ki:

  şiir çok güzel yazılmış fakat şimdilerde bizler
  ölümü çokdan kabullendik hatta bazı zamanlarda çabuk kapımızı çalsın düşüncesiiçine giriyoruz şairin bu korkusunu anlıyamıyorum demekki savaş halinde iken can daha talı oluyor

 • emine büşra yurtbatıran demiş ki:

  bencede çooooook güzel bi şiir fakat biraz saçma ya walla

 • adile aslan demiş ki:

  cahit benim en sevdigim şairlerden biridir zaten bu şiiride begendim lakin nerden çıktı bu cenaze ölen kim derken oradaki alaka nedir bunu anlayamadım herelde bul

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.