Çello (Viyolonsel) Nedir?..Nasıl Çalınır?Çello (Viyolonsel) Nedir?..Nasıl Çalınır?


Viyolonsel (ya da çello), 16. yüzyıl’da ilk örnekleri Fransa’da ortaya çıkan, esasen şekli kadın vücudunu andıran yaylı bir çalgıdır. Bu çalgının atası’Viola da gamba’ adı verilen perdeli bir çalgıdır.Viyolonsel, Keman, viyola ve kontrabas ile aynı ailedendir. Keman ile viyolonselin şekilleri büyük oranda birbirini andırsa da boyutları çok farklıdır. Karşıdan bakıldığında gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazısı ile ‘f’ harfini andıran 2 ses deliği vardır. Yayın tellere teması ile titreşen tellerden çıkan ses, gövdenin içindeki havayı titreştirerek bu deliklerden geri döner.

Tellerinin adları (Bastan Tize doğru)

-do -sol -re -la

görüldüğü üzere 5 li akort sistemi uygulanmaktadır. 7 pozisyon a kadar numaralandırılır. Daha sonrası 7. pozisyon ve de ilerisi olarak geçer.

Akort ve çalınışı

Çalarken pus yani baş parmak hariç geri kalan 4 parmak kullanılır. Başparmakta kullanılır. Parmaklar sırasıyla pus hariç 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandırılır. Başparmak, ilk başlarda pek kullanılmamakla beraber teknik ilerledikçe müziğe dahil edilir. 7. pozisyon ve de ilerisinde daha doğrusu pus kullanılırsa 4. parmak yani serçe parmak nadiren kullanılır. 7. pozisyon ve ilerisinde pus daha sık kullanılır.

Viyolonsel, kulak dediğimiz kısımdan akort edilir büyük akortlar buradan yapılır. İnce ayar akortları fix dediğimiz küçük metal parçalardan yapılır. Parmaklar, tuşe değilen siyah bölgeye konur. Köprüyle (eşik de denir) tuşenin arasındaki boşluktan arşe yardımıyla çalınır.Seslerin net çıkması için arşenin biraz sert bastırılması gerekir keman ve viyolaya göre çünkü viyolonselin telleri daha kalındır.Parçalara göre arada parmakla da çalınabilir.Arşe yerine sağ elimizle genelde işaret parmağımızın ucuyla teli çekerek çalınır. (bu tekniğe pizzicato denir) Viyolonsel “insan sesine en yakın” ses çıkaran müzik âletidir.

alıntıdır

Çello (Viyolonsel) Nedir?..Nasıl Çalınır? yazısına ait etiketler : , , ,
Çello (Viyolonsel) Nedir?..Nasıl Çalınır? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

11 Comments »

 • esla demiş ki:

  benca süper bi alet ve ileride benmde olacak …çünkü kusursuz yaa:S

 • naz demiş ki:

  benim hayatımda en çok sahip olmak istediim şey çok seviorum!!!

 • lily du'pre demiş ki:

  kelimelere bile sığmıyo tarifi…
  çalınca insana farklı çok farklı bir his veriyo.. büyüleyici..
  benim yarım diyebiliceğim tek şey bu hayatta ki :)
  herkesin çalıp, yaşamasını isterdim…

 • Kre demiş ki:

  gerçekten çok güzel bir alet sesi insanı rahatlatıyor :)
  bir Apocalyptica da bizden niye çıkmasın :)

 • ebru demiş ki:

  ablama söyledim bu sene takdir alırsam 6.. sınıftayım bana çelo alacak bu alatle kklasik müzik çalmak istiyorum sesi çok dinlendirici

 • sümeyye demiş ki:

  güzel bilgiler veriyorlar en azından diğer siteler gibi çıplak kadınlar vermiyorlar

 • sümeyye demiş ki:

  güzel bilgiler veriyorlar ben beğendim :D:D:D:D:D:D:D

 • besnaaa demiş ki:

  ömür boyu istedim,sonunda aldımmm!!! aşığıım sana çellom :):)

 • DiLaRa__ demiş ki:

  SLm phen de piano dersi alıorum.. ama çello da çaLmak isteRm antalya’da sadece keman kursu var çello’nun yok… acaba ders verebilcek biri var mı? xD lütfen varsa bildirsin!

 • wN50 demiş ki:

  İyiymiş gerçekten.

 • Canan demiş ki:

  Bende kemancıyım… Kemandan sonra ilk çalacağım enstürman çello’dur… Bayılıyorum sesine,keman kadar ona aşık olmasamda,çalacağım=)

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.